جایگاه تاتر طنز در جامعه .
 
 

در ابتدای این نشست که در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گیلان برگزار شد این مدرس دانشگاه ضمن تشکر از بانیان این همایش، تعریف کوتاهی از طنز و نمایش طنز ارائه کرد و گفت: مدتی است ما به جای کلمه ی کمدی از طنز استفاده میکنیم و این اتفاق در نمایش نیز تعمیم داده شده است.

ما بعضی از واژه ها و اصطلاحاتی که در هنر هست، گاهی شتابزده استفاده میکنیم کمتر به تعریف  آنها دقت داریم.

وی گفت تعریف داشتن  به ما کمک می کند علاوه  بر شناخت داشتن  از موضوع ،  ما را  به فکر  فرو برده و  ما  بارها  از خود می پرسیم طنز چیست ؟ از زمان بیهقی  تا کنون  تعاریف گوناگونی  از این کلمه شاهدیم که امروزه  مدنظر  ما آن  معانی پیشین نیست .

این کارگردان تاتر در ادامه سخنانش گفت: ما در یونان باستان سه گونه نمایش داشتیم که دو گونه ی آن باقی مانده است .

تراژدی، کمدی وساتیرکه بعدها  گونه ی  سوم آن منسوخ  شد  ولی  دو گونه ی تراژدی  و  کمدی همچنان قابل  اجرا بوده  و درجهان کاربرد دارد.

مترجم مجموعه ی طنز آوران جهان در تعریف نمایش طنز گفت: وقتی هدف ما از اجرای یک داستان به نیت خنداندن مخاطب است و از آنجا که می دانیم خنده چیزی است انسانی و انسان به هر آن چیز که انسانی است می خندد. برگسون فرانسوی معتقد است انسان حیوانی است که می خندد و این تعریفی است در کنار سایر تعاریف که فلاسفه از انسان ارائه کرده اند ولی آیا به هر آنچه ما می خندیم طنز اطلاق می شود ؟ !

وی طنز را حاصل شرایط و موقعیت فردی و مکانی دانست و گفت: این بیان فلسفی از زمان ارسطو آغاز شده و تا فروید و یونگ ادامه داشته است.

وی افزود: ما می خواهیم در مورد نمایش های کمدی حرف بزنیم که هدف آن ها خنداندن است و این اتفاق بسیار به شرایط مکانی و موقعیت انسانی مربوط است، طنز چرخه یا مکانیزمی است که دو نیروی متضاد خنده و اندیشه  آنرا هدایت میکنند و این  در طول  نمایش  تبدیل  به یک فرایند  و جریان  می شود  که  فکری  را  در شما ایجاد می کند  و توالی  موقعیت ها  شما را  به خنده  وا می دارد

داریوش مودبیان در پایان سخنانش به ارتباط اندیشه و خنده اشاره کرد و گفت: گاهی میخندیم و در اندیشه فرو میرویم و گاه اندیشه می کنیم و می خندیم وقتی این چرخه را در کار نمایش به کار می بندیم، پس از آن اتفاق شاهد نمایش کمدی هستیم و من  ترجیح  می دهم  که واژه ی کمدی  را  به جای طنز  به کار  ببریم

شایان ذکر است در بخش پایانی این نشست، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و داریوش مودبیان به سئوالات حاضران در خصوص طنز پاسخ  گفت.

لازم به یاد آوری است داریوش مودبیان کارگردان، بازیگر و مترجم برجسته هنرهای نمایشی است که با هماهنگی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری در نخستین همایش تئاتر طنز استان گیلان حضور یافته است. 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 22:0  توسط گروه بازیگری شهر تهران   |